Skip to content

300 Cookman Ave, Unit 124Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Jan 7, 2025

Property Information

Block3207
Lot1.35
QualifierC0124
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,561
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,700
10%
Improvement Value:$708,500
90%
Total Assessment$787,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,454+1025.1%
2024$1,107+16.6%
2023$950+0.3%
2022$947-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 9723, Page 4188Recorded1/28/2025

Property Sale

SaleMulti
$334,000
DeedBook 8793, Page 3920

Property Built

Built

Year Built: 2007