Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 1711Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2015

Property Information

Block4202
Lot7.03
QualifierC1711
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,300
10%
Improvement Value:$893,300
90%
Total Assessment$992,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,956+1026.2%
2024$1,328+12.1%
2023$1,185+0.3%
2022$1,181-3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,704DeedBook 9095, Page 7299NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded1/8/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$704,920
DeedBook 8724, Page 6869