Skip to content

1501 Ocean Ave, Unit 2401Asbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 12, 2016

Property Information

Block4202
Lot4.14
QualifierC2401
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
10%
Improvement Value:$1,072,800
90%
Total Assessment$1,192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,960+1025.7%
2024$1,595+2.8%
2023$1,552+0.3%
2022$1,547-14.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009