Skip to content

301 Eighth Avenue, Unit 1Asbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Aug 7, 2023

Property Information

Block4301
Lot6.01
QualifierC0001
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page43

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage418
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,900
30%
Improvement Value:$179,400
70%
Total Assessment$256,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,789+38.2%
2024$2,743+2.7%
2023$2,670+5.4%
2022$2,534-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft418DeedBook 9656, Page 2031Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft418DeedBook 9645, Page 186Recorded5/17/2023

Property Sale

SaleMulti
$117,500
DeedBook 8696, Page 2994

Property Built

Built

Year Built: 1900