Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 15Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$234,000
Last Sale Date
Jun 7, 2022

Property Information

Block3603
Lot9.09
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage430
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
30%
Improvement Value:$193,600
70%
Total Assessment$276,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,165+8.5%
2024$3,840+26.0%
2023$3,048+15.4%
2022$2,641+9.7%
Property History

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft430DeedBook 9604, Page 2008Recorded7/8/2022

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

Sq Ft430DeedBook 9301, Page 7022Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$79,000

From:

To:

Sq Ft430DeedBook 9025, Page 9472NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/18/2013

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 8536, Page 5040

Property Built

Built

Year Built: 1965