Skip to content

1008 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2000

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block504
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class14
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,400
78%
Improvement Value:$56,300
22%
Total Assessment$255,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,765+12.5%
2024$3,346+26.0%
2023$2,654+6.4%
2022$2,495+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

DeedBook 9090, Page 4049Recorded11/26/2014

Property Sale

Sale
$25,000

Property Built

Built

Year Built: 2000