Skip to content

1004 Sewall AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block504
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$199,400
53%
Improvement Value:$175,800
47%
Total Assessment$375,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,695+16.6%
2024$4,884+23.5%
2023$3,953+12.9%
2022$3,501+11.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930