Skip to content

940 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 2, 2013

Property Information

Block602
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,700
58%
Improvement Value:$163,500
42%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,893+8.4%
2024$5,434+12.5%
2023$4,828+10.0%
2022$4,391+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 9041, Page 8361Recorded10/21/2013

Property Sale

Sale
$269,800
DeedBook 8693, Page 7227

Property Built

Built

Year Built: 1990