Skip to content

936 Summerfield AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1935

Last Sale Price
$131,000
Last Sale Date
Oct 5, 2015

Property Information

Block602
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,482
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,600
49%
Improvement Value:$226,500
51%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,812+10.2%
2024$6,182+66.2%
2023$3,719+9.0%
2022$3,413+9.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 9140, Page 1373NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded11/12/2015

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5948, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 1935