Skip to content

930 Bangs AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 27, 2006

Property Information

Block603
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,200
38%
Improvement Value:$336,300
62%
Total Assessment$542,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,003+4.6%
2024$7,650+21.6%
2023$6,293+14.1%
2022$5,517+12.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8546, Page 4603

Property Built

Built

Year Built: 1920