Skip to content

901 Mattison AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block603
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page6

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,496
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$950,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$950,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,908+12.6%
2024$11,467+20.9%
2023$9,483+10.4%
2022$8,592-17.7%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

DeedBook 9328, Page 4572NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9104, Page 1918Recorded3/17/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8062, Page 1008