Skip to content

39 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2012

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Mar 26, 2014

Property Information

Block902
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
11%
Improvement Value:$167,800
89%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,971+7.8%
2024$2,755+18.6%
2023$2,323-11.4%
2022$2,622+17.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 9065, Page 5992NU CodeCOAH housing (21)Recorded5/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 2012