Skip to content

1304 Springwood AvenueAsbury Park, NJ 07712

Vacant Land

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block903
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,210+38.3%
2024$875+20.9%
2023$724+9.4%
2022$662+0.2%
Property History