Skip to content

1312 Springwood AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900
Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 28, 2017

Property Information

Block903
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2SFR
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,442
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
20%
Improvement Value:$188,500
80%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,487+10.0%
2024$3,171+19.9%
2023$2,645-3.2%
2022$2,731+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9246, Page 6976Recorded9/6/2017

Property Built

Built

Year Built: 1900