Skip to content

17 Belvidere RdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1985

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 20, 2013

Property Information

Block10
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM06

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,398
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$716,300
55%
Improvement Value:$589,100
45%
Total Assessment$1,305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,923-0.1%
2024$18,933-7.8%
2023$20,524-1.2%
2022$20,765+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft3,398DeedBook 9022, Page 2332Recorded6/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1985