Skip to content

137 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block110
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class---
DescriptionNAPA
Dwellings0
ZoningB-1
Sq Footage4,494
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,300
65%
Improvement Value:$231,400
35%
Total Assessment$660,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,648-1.1%
2024$8,742-10.4%
2023$9,758-1.2%
2022$9,872+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5078, Page 896