Skip to content

133 First AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 17, 2011

Property Information

Block110
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$572,300
85%
Improvement Value:$101,000
15%
Total Assessment$673,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,959-0.3%
2024$10,993-8.9%
2023$12,069-1.2%
2022$12,210+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 8915, Page 8915Recorded11/7/2011

Property Built

Built

Year Built: 1937