Skip to content

18 Ave BAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1905

Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block127
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,108
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,000
75%
Improvement Value:$108,600
25%
Total Assessment$430,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,355+6.9%
2024$5,942+1.6%
2023$5,848+0.5%
2022$5,817+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1905