Skip to content

47 Bay AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 5, 2026

Property Information

Block128
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,250
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$462,000
64%
Improvement Value:$263,100
36%
Total Assessment$725,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,464+5.8%
2024$8,945-3.9%
2023$9,308+0.8%
2022$9,238+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904