Skip to content

108 Bay AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1940

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
May 20, 2019

Property Information

Block132
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,401
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
70%
Improvement Value:$178,200
30%
Total Assessment$603,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,554+5.6%
2024$7,155-4.7%
2023$7,508+1.7%
2022$7,385+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft1,401DeedBook 9349, Page 3148Recorded5/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940