Skip to content

112 Bay AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1940

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 14, 1991

Property Information

Block132
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,414
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$425,000
81%
Improvement Value:$101,900
19%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+1.0%
2024$6,243-6.9%
2023$6,709+1.5%
2022$6,608+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 5073, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1940