Skip to content

90 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1975

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 27, 1987

Property Information

Block133
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage972
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
75%
Improvement Value:$114,500
25%
Total Assessment$452,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,116+6.0%
2024$6,714+5.7%
2023$6,355+0.4%
2022$6,330+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4752, Page 550

Property Built

Built

Year Built: 1975