Skip to content

96 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Vacant Land

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
May 21, 2009

Property Information

Block133
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$845,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$845,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,160+7.1%
2024$11,351+11.7%
2023$10,165+0.8%
2022$10,085+6.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

DeedBook 8775, Page 9732Recorded5/29/2009