Skip to content

194 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$938,000
Last Sale Date
Jun 5, 2023

Property Information

Block13
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,872
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$608,300
73%
Improvement Value:$228,700
27%
Total Assessment$837,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,817+15.9%
2024$11,058-7.7%
2023$11,981-1.2%
2022$12,121+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$938,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9653, Page 4506Recorded7/26/2023

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9030, Page 7650

Property Built

Built

Year Built: 1965