Skip to content

214 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1964

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jul 24, 1996

Property Information

Block13
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,336
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$516,100
46%
Improvement Value:$598,900
54%
Total Assessment$1,115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,763+3.2%
2024$18,183-2.9%
2023$18,723-0.7%
2022$18,860+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,336DeedBook 5523, Page 743Recorded8/7/1996

Property Built

Built

Year Built: 1964