Skip to content

38 Ave DAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Aug 24, 2012

Property Information

Block140
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage980
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
81%
Improvement Value:$96,300
19%
Total Assessment$501,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,932+0.6%
2024$5,898-7.3%
2023$6,365+1.7%
2022$6,260+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft980DeedBook 8986, Page 9729NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2012

Property Built

Built

Year Built: 1904