Skip to content

102 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 25, 2016

Property Information

Block141
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$366,800
66%
Improvement Value:$188,800
34%
Total Assessment$555,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,330+3.9%
2024$8,014+5.5%
2023$7,593+0.1%
2022$7,582+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,310DeedBook 9179, Page 7250Recorded8/9/2016

Property Built

Built

Year Built: 1904