Skip to content

102 W Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1950

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block144
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM30

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,126
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,200
72%
Improvement Value:$184,400
28%
Total Assessment$668,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+10.6%
2024$9,953+17.0%
2023$8,505-0.0%
2022$8,505+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 9290, Page 389Recorded5/31/2018

Property Sale

Sale
$304,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 8236, Page 9003Recorded6/2/2003

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,126DeedBook 5741, Page 831Recorded8/19/1998

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5218, Page 435

Property Sale

Sale
$71,500
DeedBook 4535, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1950