Skip to content

36 East AvenueAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 22, 2007

Property Information

Block37
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,357
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,800
44%
Improvement Value:$526,900
56%
Total Assessment$940,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,247+6.3%
2024$13,399+5.5%
2023$12,698-1.8%
2022$12,930+4.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986