Skip to content

38 East AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2012

Property Information

Block37
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage886
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
77%
Improvement Value:$94,000
23%
Total Assessment$414,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+10.0%
2024$5,937+9.6%
2023$5,416-2.6%
2022$5,558+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,500

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 8246, Page 5087Recorded6/24/2003

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5204, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1940