Skip to content

28 East AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1928

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 24, 2022

Property Information

Block37
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$356,000
77%
Improvement Value:$106,700
23%
Total Assessment$462,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+11.4%
2024$6,426+12.6%
2023$5,704-2.5%
2022$5,851+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 9582, Page 2474NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/4/2022

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft760DeedBook 8197, Page 8353Recorded3/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1928