Skip to content

96 East Ave Unit 20Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Nov 24, 2021

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0020
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,785+10.9%
2024$3,413+33.9%
2023$2,549+4.1%
2022$2,449+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9579, Page 4973Recorded2/17/2022

Property Sale

Sale
$109,000

From:

To:

DeedBook 9221, Page 8069Recorded4/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969