Skip to content

96 East Ave Unit 21Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0021
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description1STFLR-4/2/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage911
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
56%
Improvement Value:$139,100
44%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,271+9.5%
2024$3,899+29.4%
2023$3,014+3.2%
2022$2,920+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft911DeedBook 9647, Page 4240Recorded6/7/2023

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft911DeedBook 9622, Page 4839NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft911DeedBook 9266, Page 459NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969