Skip to content

96 East Ave Unit 67Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$123,750
Last Sale Date
Jun 2, 2008

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0067
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,918+10.5%
2024$3,546+32.5%
2023$2,676+3.8%
2022$2,578+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$123,750
DeedBook 8726, Page 9031

Property Built

Built

Year Built: 1969