Skip to content

96 East Ave Unit 79Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1970

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 6, 2019

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0079
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,998+10.3%
2024$3,626+31.7%
2023$2,753+3.7%
2022$2,656+4.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9339, Page 6905Recorded3/18/2019

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9266, Page 869NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1970