Skip to content

96 East Ave Unit 84Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Apr 26, 2024

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0084
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,785+10.9%
2024$3,413+33.9%
2023$2,549+4.1%
2022$2,449+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9686, Page 3567Recorded4/30/2024

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9622, Page 5040NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9266, Page 897NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969