Skip to content

96 East Ave Unit 39Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 26, 2025

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0039
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description2NDFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage735
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$109,300
40%
Total Assessment$273,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,785+10.9%
2024$3,413+33.9%
2023$2,549+4.1%
2022$2,449+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft735DeedBook 9731, Page 5248Recorded3/31/2025

Property Built

Built

Year Built: 1969