Skip to content

13 Hudson AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1948

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Dec 21, 2006

Property Information

Block52
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM14

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,101
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,500
65%
Improvement Value:$155,500
35%
Total Assessment$446,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,328+7.9%
2024$6,794+11.5%
2023$6,093-2.4%
2022$6,244+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 8619, Page 6268Recorded12/29/2006

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 8504, Page 4376Recorded10/21/2005

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,101DeedBook 8130, Page 942Recorded7/31/2002

Property Built

Built

Year Built: 1948