Skip to content

68 Asbury AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1920

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Apr 3, 1992

Property Information

Block65
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,459
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$470,400
55%
Improvement Value:$377,900
45%
Total Assessment$848,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,753+4.1%
2024$13,215+12.4%
2023$11,753-0.3%
2022$11,791+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 5132, Page 473

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4829, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1920