Skip to content

28 Central AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1944

Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block65
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
64%
Improvement Value:$204,100
36%
Total Assessment$567,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,164+4.2%
2024$8,791+8.1%
2023$8,135+0.1%
2022$8,131+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1944