Skip to content

11 Grand AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block71
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class16
Description1 UNIT RES
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,512
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,000
68%
Improvement Value:$209,800
32%
Total Assessment$653,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,441+7.6%
2024$9,705-4.1%
2023$10,116-0.6%
2022$10,175+0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,800
DeedBook 4968, Page 988

Property Built

Built

Year Built: 1952