Skip to content

75 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$477,500
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block71
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,650
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,400
54%
Improvement Value:$323,000
46%
Total Assessment$703,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,956+3.2%
2024$10,614-4.9%
2023$11,163-1.2%
2022$11,294+0.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$477,500

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 9119, Page 5041Recorded6/25/2015

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,650DeedBook 5846, Page 771Recorded8/4/1999

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5162, Page 655

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook 5036, Page 445

Property Sale

Sale
$197,900
DeedBook 4736, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1904