Skip to content

22 Prospect AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block74
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,700
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,500
45%
Improvement Value:$580,600
55%
Total Assessment$1,059,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,018+4.5%
2024$16,279+0.1%
2023$16,264-0.8%
2022$16,395+0.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft5,700DeedBook 9554, Page 8271NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1904