Skip to content

12 Prospect AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2024

Property Information

Block74
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$322,700
50%
Improvement Value:$319,300
50%
Total Assessment$642,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300-1.3%
2024$10,432-5.7%
2023$11,061-1.8%
2022$11,258+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904