Skip to content

58 E Garfield AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 23, 2021

Property Information

Block80
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,774
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,500
64%
Improvement Value:$208,700
36%
Total Assessment$586,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,197+4.5%
2024$8,804+5.9%
2023$8,314+0.0%
2022$8,312+4.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957