Skip to content

50 E Garfield AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1945

Last Sale Price
$382,500
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block80
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$475,100
66%
Improvement Value:$242,500
34%
Total Assessment$717,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,623+5.0%
2024$11,073+15.5%
2023$9,589-0.1%
2022$9,602+5.6%
Property History

Property Sale

Sale
$382,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8320, Page 976NU CodePre-revaluation (27)Recorded1/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1945