Skip to content

27 E Washington AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1896

Last Sale Price
$980,000
Last Sale Date
Aug 15, 2024

Property Information

Block89
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class17
Description2.5SFG-12/6/3OS
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,974
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,100
58%
Improvement Value:$364,300
42%
Total Assessment$857,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,682+4.7%
2024$4,471+13.2%
2023$3,949-0.5%
2022$3,969+5.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$980,000

From:

To:

Sq Ft2,974DeedBook 9702, Page 8406NU CodeFarmland / exempt (33)Recorded9/4/2024

Property Built

Built

Year Built: 1896