Skip to content

63 Oakhill AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 31, 1990

Property Information

Block168
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class18
Description2S-F-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage714
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$334,400
70%
Improvement Value:$144,400
30%
Total Assessment$478,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,306+20.5%
2024$5,234+18.9%
2023$4,402+0.6%
2022$4,376+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5024, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1907