Skip to content

683 Morford AveLong Branch, NJ 07740

Built 1907

Last Sale Price
$97,600
Last Sale Date
Aug 5, 1997

Property Information

Block241
Lot26
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page20

Building Details

Building Class18
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage768
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,500
48%
Improvement Value:$353,900
52%
Total Assessment$678,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+14.5%
2024$8,128+8.8%
2023$7,472-1.2%
2022$7,564+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,600

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 5635, Page 436Recorded8/11/1997

Property Built

Built

Year Built: 1907