Skip to content

130 Vanderbilt AveLong Branch, NJ 07740

Built 1910

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block170
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,200
49%
Improvement Value:$234,500
51%
Total Assessment$460,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,079+4.3%
2024$5,828+7.6%
2023$5,417+0.6%
2022$5,386+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,160DeedBook 9532, Page 2443Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$169,500

From:

To:

Sq Ft1,087DeedBook 8103, Page 6600Recorded5/1/2002

Property Built

Built

Year Built: 1910